Ukrainska kommuner söker samarbeten med Fyrbodalskommunerna

En delegation från Ukraina besökte Fyrbodals kommunalförbund i Uddevalla. Syftet var bland annat att hitta framtida samarbeten mellan ukrainska kommuner och kommuner i Fyrbodal men också att utbyta kunskap och kompetens.”Vi har oerhört mycket att lära av dem, inte minst inom krisberedskap,” säger Peter Eriksson, ordförande i direktionen för Fyrbodals kommunalförbund.
Delegationen kom från delregionen Vinnytsia i Ukraina som består av flera mindre kommuner.
Bland annat deltog borgmästare från flera av kommunerna och direktören för Vinnytsiaregionen, Olha Oliinyk. Från svensk sida deltog representanter för Sveriges kommuner och regioner (SKR) och SALAR International, samt lokalpolitiker från Fyrbodalsområdet och tjänstepersoner från kommunalförbundet.
Flera perspektiv
Michael Johansson, chef för regional utveckling I förbundet, tyckte det var ett möte som gav flera perspektiv.
“Jag tycker att det var ett både skrämmande och inspirerande möte. Det var hemskt att höra berättelser om hur kriget drabbat dem och att man måste förstå att Ryssland inte värderar liv och mänskligt lidande på samma sätt som både de och vi gör. Att klara av att hantera alla de hemskheter och utmaningar de ställs inför i och med kriget och samtidigt bygga för en ljusare framtid var något som gjorde ett starkt intryck på mig.”
Förbundet informerade om sin verksamhet och likaså den ukrainska delegationen.
Hoppas på samarbeten
Olha Oliiinyk hoppas på flera samarbeten i framtiden mellan Ukraina och Sverige.
”Vi är mycket intresserade av att samarbeta med svenska kommuner. Vi har mycket gemensamt med Sverige, inte minst när det gäller energiförsörjning. Jag tror att vi både kan ge och få kunskap av både teknisk natur men också när det gäller kommunikation och kunskap.”
Bengtsfors kommun har redan påbörjat en process för partnerskap med Zelonodolsk i Ukraina. Bland annat har kommunen redan bidragit med en brandbil.
”Det var en toppmodern och fullt utrustad brandbil som jag förstått kommit till mycket god användning där borta. Nu är vi är på väg att skriva ett partnerskapsavtal med dem. Det är ett utbyte som bygger på kultur, ekonomi, ömsesidiga besök och ett utbyte som båda parter har nytta av,” säger kommunalråd Stig Bertilsson.
Peter Eriksson var mycket nöjd med mötet.
”Det jag tar med mig från mötet är att vi verkligen måste börja jobba med frågor kring krisberedskap på allvar.”
Kontaktpersoner
